X
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. By continuing to use this website, you consent to our use of these cookies.

Awards


Congratulations to the Upper School class of 2017 and class of 2018 student award winners who were honored during Honors Convocation and Commencement. We're so proud of your commitment to excellence. 


Trustees' Award

The Trustees' Award recognizes the graduate with the highest cumulative grade point average.

Rachael Mow and Liam Hosey (tie)

U.S. PRESIDENTIAL SCHOLAR
Posy Stoller

NATIONAL MERIT SCHOLARSHIP FINALIST
Arielle Algaze

CLASS OF 2017 DEPARTMENT AWARDS

English: Posy Stoller
Mathematics: Yuanping Song
Science: Michelle Geller
Social Science: Natalie Boyer and Gabrielle Stryker
World Language: Vinicio Corral
Design and Innovation: Rostam Reifschneider and Daniel Schott
CLASS OF 2018 DEPARTMENT AWARDS

English: Elaina Sassine
Mathematics: Wenlong Huang
Science: Nicholas Sambold
Social Science: Lauren Mikuriya
World Language: Jaron Fabular

LA JOLLA COUNTRY DAY SCHOOL AWARDS

Amy Marie Watkins Memorial Creative Writing Award: Maxwell Benning
Amy Marie Watkins Poetry Contest Winners: Maxwell Benning, Jamie Kana and Zoe Peritz
Balmer Award for Citizenship: Giana Mitchell
Darla G. Cox New Student Award: Nicholas Doupsas
Deora Bodley Alumni Association Award for Service: Emi Fukumura and Chloe Weber
Donald L. Leavenworth Award: Charles Brown
Don Ings Award in Science and Engineering: Bryce Cordill
Grover Fang Jr. Award: Jackson Bolado
Kenner Michael Spirit Award: Alexander Heyman
Timothy M. Burns Award: Julian Davis

Head of School Award

The Head of School Award recognizes the graduate with the second highest cumulative grade point average.

Arielle Algaze

Faculty Prize
The Faculty Prize is awarded to two members of the senior class, who through effort and character, scholarship, arts and athletics, have best demonstrated the ideas and spirit of LJCDS.

Posy Stoller and Jeremy Reya
CLASS OF 2018 BOOK AWARDS

Bryn Mawr College: Lindsay Newland
Harvard University: Elaina Sassine
University of Pennslyvania: Mark Endo Rensselaer
Polytechnic Institute: Spencer Camp
Smith College: Sheila Akavan
St. Lawrence University: Kelsey Maloney
Wellesley College: Alyssa Chen

ARTS & ATHLETIC AWARDS

Amy Marie Watkins Memorial Performing Arts Award: Alexander Heyman
Athlete of the Year Award: Brennan Goring and Alexis Watkins
Band: Jeremy Reya 
Caleb Goh Dance Award: Michelle Geller
Country Day Arts Alliance Award: Giana Mitchell
Hagey Girls’ Sports Participation Award: Alexis Desany
Iron Torrey Award: Eric Cohen, Joshua Reyes, Daniel Schott
Jack Wigley Award: Benjamin Petty-Hull
Keith Heldman Music Award: Joshua Jacobs
Orchestra: Soo Jin Kim
Richard Wiles Memorial Award: Malik Power
Scholar-Artist Award: Rachael Mow and Annika Schafer
Scholar-Athlete Award: Jackson Benning and Jennifer Richards
Torrey Booster Club Scholarship: Andrew Dhus Jr. and Joshua Reyes
Visual Arts: Andrew Levine
William N. Goodell/Frank M. Bryant Creative Arts Award: Bailey Woods

La Jolla Country Day School

9490 Genesee Avenue
La Jolla, CA 92037
858-453-3440

© 2020 La Jolla Country Day School

Country Day Connection Newsletter